Rodzice


psychoterapia dla rodziców

SCHEMATIA oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców:
konsultacje psychologiczne dla rodziców dotyczące bieżących problemów wychowawczych, rozwojowych i edukacyjnych (zapraszam do odpowiednich zakładek: dziecko, młodzież)

konsultacje psychologiczne w sytuacjach trudnych:

psychoterapia dla rodziców

SYTUACJA OKOŁOROZWODOWA

Rozstanie, separacja, rozwód to sytuacje, w których nam dorosłym z trudnością przychodzi się odnaleźć. Dla dziecka czy nastolatka jest to zupełnie inny, niedostępny świat. Nie tylko trudno mu pojąć umysłem, co tak naprawdę dzieje się między rodzicami i jakie są tego przyczyny, ale przede wszystkim silnie obawia się, jak teraz będzie wyglądać jego życie. Aby się mądrze rozejść i poukładać życie po tak dużej zmianie, zapraszam rodziców na indywidualne konsultacje.

Często pomocą okazuje się dokładna diagnoza dynamiki rodzinnej, konieczna do bezpiecznej dla dziecka zmiany życia rodzinnego.

Niektóre sytuacje wymagają jednak stałego wsparcia psychologa. W SCHEMATII, aby pomóc dzieciom na indywidualnych spotkaniach, realizuję program autorstwa L. Schaub „Jak pomóc dziecku przezwyciężyć rodzinne trudności i zmiany by dorastać szczęśliwie” uzupełniony o stworzone przeze mnie autorskie zajęcia z obszaru terapii poznawczo-behawioralnej.

Zapraszam do lektury mojego artykułu na ten temat na blogu.

psychoterapia dla rodziców

NARODZINY RODZEŃSTWA

Pojawienie się na świecie brata czy siostry wcale nie musi nieść za sobą trudności u starszego dziecka. Jednak czasami jest to kłopot, gdyż mogą pojawić się obawy o to, czy nowy członek rodziny nie zajmie „mojego miejsca” u boku mamy i taty. Zazdrość przybiera niekiedy formę patologiczną, która ujawnić się może nawet po kilku latach.

Gdy rodzi się dziecko tryb życia rodziny ulega zmianie, szczególnie jeśli noworodek jest niepełnosprawny lub często choruje. Jak wspomóc rodzeństwo na przyjęcie brata lub siostry, jak zbilansować czas, by nie pominąć obecności i potrzeb starszego dziecka, jak dawać miłość „po równo” – temu służą indywidualne konsultacje.

psychoterapia dla rodziców

ŚMIERĆ WAŻNEGO CZŁONKA RODZINY – MAMY, TATY, RODZEŃSTWA…

Strata nagła czy spodziewana boli tak samo mocno. Nam dorosłym, rodzicom, z trudem przychodzi otwarta i spokojna rozmowa wyjaśniająca, co się wydarzyło. Dzieci mają tak wiele pytań, na które nie znajdujemy pokładów energii by odpowiedzieć. Brakuje też słów, którymi można opisać to, jak zmieni się nasze życie na każdym poziomie. Zapraszam na indywidualne konsultacje by pomóc poukładać i nazwać to, co tak bardzo chcielibyśmy wypłakać i wymilczeć.

person-976759_960_720

BYCIE ŚWIADKIEM PRZEŻYCIA O CHARAKTERZE TRAUMATYCZNYM, JAK NP. WYPADEK KOMUNIKACYJNY, ŚMIERĆ ZWIERZĘCIA, BYCIE ŚWIADKIEM PRZEMOCY…

To tematy szczególnie delikatne i dla opiekunów trudne do rozwiązania. Zmiany zachodzące w dziecięcych umysłach po przeżyciu traumatycznym wymagają poukładania. To konieczność, by dziecko mogło rozwijać się adekwatnie do swojego wieku. Z pomocą przychodzi tutaj technika EMDR. Dzięki niej skutecznie przepracowujemy doświadczenie traumy, nawet z malutkim dzieckiem. Zapraszam rodziców na indywidualne konsultacje.

psychoterapia dla rodziców

trening umiejętności wychowawczych – cykl zajęć ukierunkowanych na nauczenie rodziców różnorodnych technik wychowawczych wraz z dopasowaniem ich do konkretnego systemu potrzeb i oczekiwań rodziny. Na spotkaniach stworzymy wspólnie unikalny zestaw wychowawczy ułatwiający codzienne życie całej rodziny!

blog wychowawczy – liczne artykuły dotyczące najczęstszych problemów wychowawczych, informacje jak wspierać i rozwijać dziecięce umiejętności.